Güneş Enerjisi OSB'ler için Bir Çözüm mü?

Güneş Enerjisi OSB’ler için Bir Çözüm mü?

Güneş enerjisi dünyanın her yerinde olan sonsuz bir enerji kaynağıdır. Yenilenebilir enerji kaynağı olduğu için sürdürülebilirdir. Enerji, fosil kaynaklarda olduğu gibi yakılarak ortaya çıkmadığı için doğa dostu ve zararsızdır…

Ne zaman konu enerjiden açılsa petrolümüz yok diye hayıflanırız. Şu olsa, bu olsa diye söylenmeyenimiz yok gibi… Çok sevilen ve doğru bulduğum bir Anadolu deyimi var. “Olsa ile bulsayı ekmişler, hiç bitmiş” diye…

Peki, ne yapacağız? Toprak altında petrolümüz yok evet ama üstünde güneşimiz çok. Bu bir iddia değil. Avrupa Komisyonu’nun verilerine göre küresel güneş ışınımı ve güneş enerjisi potansiyelinin en yüksek olduğu ülke Türkiye’dir.

Aşağıdaki harita da tam da bunu gösteriyor. Ve ülke olarak yapmamız gereken bu potansiyel enerji kaynağını kullanmak…

Güneş Enerjisi

Neden Güneş Enerjisi

Neden güneş enerjisi sorusunu tanımlı ve ölçülebilir olarak cevaplayalım;
• Ortalama güneş enerji santrali ömrünün uzunluğu: 25 – 30 yıl
• Güneş enerji santrali yıllık bakım maliyetlerinin, diğer enerji kaynaklarına göre düşüklüğü: 5.000 – 8.000 USD / yıl
• Güneş panellerinin verimlilik garantisi: İlk 10 yılda %90, 25 yılın sonunda %80 verimlilik
• Güneş enerjisine yönelik üretilen enerjinin teşvik ve desteklerin devamlılığı: 10 yıl alım garantisi

Üretim ve Tüketim Aynı Sayaç Üzerinde Güneş Enerjisineden Elektrik Üretimi Nasıl Yapılır?

Üretim ve tüketim aynı sayaç üzerinden yapılırsa, güneş enerji santralinden üretilen enerji iç tüketiminde kullanılır. Eğer üretim iç tüketimi karşılamaya yetmezse sistemden elektrik çekişi sağlanır. Aksi durumda fazla elektrik sisteme verilir, yatırımcı fazla üretim miktarını görevli perakende şirketine fatura ederek tahsilat gerçekleştirir

Güneş Enerjisi

Üretim ve Tüketim Farklı Sayaçlar Üzerinden Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi Nasıl Yapılır?

Üretim ve tüketim farklı sayaçlar üzerinden yapılırsa, güneşten üretilen enerji direk şebekeye verilir. Yatırımcı kendi iç tüketiminde farklı bir sayaç kullanmaktadır. Dağıtım şirketleri sayaçları okuyarak üretim ve tüketim miktarları arasında mahsuplaşma sağlar. Bu durumda yatırımcı fazla üretimi perakende şirketine fatura edebilir veya fazla tüketimi faturalandırılır.

Güneş Enerjisi

Güneş Enerji Santrali (GES) Bileşenleri Nelerdir?

Basit anlamda bir güneş enerji santrali (GES) nelerden oluşur? Güneş Enerjisi Sistemlerinin 6 ana bileşeni vardır;

Güneş Enerjisi Paneli

Güneş enerji Paneli veya Solar Enerji Paneli (Fotovoltaik modüller)

Güneş panelleri güneş ışıklarını elektriğe çevirirler. Güneş paneli üzerine gelen güneş ışığını emmeye yarayan solar hücrelerden oluşur.

Bir güneş panelinin verimi, kullanıldığı hücrenin güneş ışığını elektriğe dönüştürme oranı ile belirlenir.

invertörİnverter (Evirici veya Güç Evirici) :

Invertör, elektriksel güç dönüştürme donanımı olarak bilinir. İnvertörler, herhangi bir DC kaynaktan aldığı gerilimi işleyerek, sabit veya değişken genlik ve frekanslı AC gerilim elde etmek için kullanılan güç elektroniği devreleridir.

İnvertörün kullanılma amacı; sistemdeki kesintileri, dalgalanmaları, dengesizlikleri vb. önleyerek sistemin daha etkin ve verimli şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Konstrüksiyon (Çatı Sabitleme)

KonstrüksiyonKarasal enerji üretimi amaçlı güneş enerji tesisleri inşa edilen bölgeye bağlı olarak dış yüklere maruzdur.Rüzgâr, kar, ısı, deprem yükleri panel taşıyıcı sistemlerinde zorlamalar yaratır. İmar yönetmeliği açısından güneş tesisi yapının kendisi veya yapının bir parçası olarak kabul edilir. Bu nedenle güneş enerji tesislerinin hesabı geçerli inşaat mühendisliği metot ve yapı yönetmeliklerine göre yapılır.

Çatı üstü güneş paneli kurulumlarında, mevcut çatı taşıyıcı sisteminin analizi, binanın tasarımında öngörülen yüklere ek olarak, güneş paneli ilavesi kaynaklı yüklerin etkisi altında tekrar yapılmak zorundadır.

Güneş enerjisi panellerinin üzerine kurulacağı konstrüksiyon sistemi nasıl olmalı?

Çatı veya arazi uygulamalarında kullanılası gereken alüminyum konstrüksiyon uygulanacak alana göre çeşitlilik göstermektedir. Bu sistemler ayrıca güneş enerjisi panellerinizi hangi yön ve açı ile yerleşeceği açısından önemlidir.

Arazi uygulamalarında bu konuda rahat davranmak mümkün iken çatı uygulamalarında genellikle çatının yönü ve eğimi kısıtlamaktadır ve çatı yüzeyi ile uyumlu olacak şekilde aynı yön ve açı ile kurulum yapılmaktadır. Bunun sebebi ise çatı üzerine ilave yük bindirmemek,rüzgârın güneş enerjisi panelleri altına girmesi ile yüzeyden ayrılma riskini minimize etmektir.

Bir güneş enerjisi sisteminden en yüksek verimi almak için güneş enerjisi sistemlerini kurulum yapılacak olan lokasyonun enlem derecesine ve güneşten gelen ışınımın açısında göre planlamak gerekmektedir, fakat az önce belirttiğimiz gibi bu opsiyon ise sadece arazi uygulamalarında bulunmaktadır.

DC ve AC Kablolama

Elektrik Panosu

İzleme ve Performans Takip Sistemleri

İlginizi Çekebilir: Sağlıklı Yaşam & Egzersiz

Güneş Enerji Santrali Başvuru, İzin ve Kurulum Süreci

Güneş enerji santrali (GES) başvuru, izin ve kurulum süreci özetle 8 adımdan oluşur. Bu süreçte hiç aksama olmadığı düşünülür ise yaklaşık 16-20 (4-5 ay) hafta sürer. Süre yaklaşık olarak belirtilmiştir. İlgili elektrik dağıtım şirketi, Tedaş, belediye vb kurumlarının izin süreçlerinde gecikmeler olabilir.

Güneş Enerji Santrali

GES Yeri Keşfi: GES kurulması düşünülen saha ya da çatı için keşif yapılır. Bu keşifte GES kurulacak işletmenin (sayacın) kurulu gücü ve sözleşme gücü önemlidir. İşletmenin kurulu gücü ve sözleşme gücü elektrik faturalarında yazar. Eğer yazmıyor ise ilgili bölgedeki elektrik dağıtım şirketinden (EDAŞ) öğrenilebilir.

Genellikle sözleşme gücü, kurulu gücün %60’ı kadardır. Örnek 1000 Kw Kurulu gücününüz varsa bu durumda 600 Kw GES kurulabilir. Şartlar uygun ise ihtiyaca göre kurulu güç ve sözleşme gücü
artırılabilir.

Bağlantı Görüşü Müracaatı: Kurulu gücü göre çağrı mektubu başvurusu; aboneliğin bağlı olduğu elektrik dağıtım şirketine yapılacaktır. Kurum başvuruyu takip eden aybaşında başvuruyu sonuçlandırır. Elektrik dağıtım şirketi tarafından ise çağrı mektubu hazırlanıp başvuru sahibine sunulur. Çağrı mektubu çıkarıldıktan sonra kurulması planlanan güneş enerji santralinin ilgili kurum proje onayına geçilmektedir.

Tedaş Proje Onayı Süreci: TEDAŞ’a başvurusu yapılır. Elektrik ve statik projeler sunulur. Statik projelere istinaden Belediye’den uygunluk yazısı istenir.

Sistem Bağlantı Anlaşması: TEDAŞ proje onay tarihi itibariyle belirlenen süre içerisinde ilgili yatırımcı ile elektrik dağıtım şirketi arasında bağlantı anlaşması imzalanmalıdır. EDAŞ ile yapılacak bağlantı anlaşması sonrasında güneş enerji santralinin kurulumuna başlanması öngörülebilir.

Tedarik ve Kurulum Süreci: GES gerekli panel, invertör, konstrüksiyon vb ekipmanlar tedarik edilir. Santral montajı tamamlanarak, testler yapılır.

Güneş enerji santralinin kurulumu tamamlandıktan sonra Kabul İşlemleri yapılarak tesisin elektrik üretimine başlanır.

Geçici Kabul Süreci: GES montajı tamamlandıktan sonra elektrik dağıtım şirketine geçici kabul için başvurusu yapılır. İlgili elektrik dağıtım şirketi heyeti toplanıp sahada uygulamayı inceler. Geçici kabul verilir.

Devreye Alma Süreci: Geçici kabulü müteakip sistem kullanım anlaşması imzalanarak, santral devreye alınır ve elektrik üretmeye başlar.

Abone Olun & Haberiniz Olsun

Posta listemize abone olun, OSB ve ticari gayrimekulleri ile ilgili son gelişmelerden anında haberiniz olsun.

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti.

Yorum Yap!

9 + 2 =

×